Alibaba da satış yapmak

Alibaba da satış yapmak istiyorsanız bunun için öncelikle Alibaba da mağaza açmanız gerekmektedir. Alibaba da son değişiklikle beraber artık alibaba içinde ücretsiz olarak  mağaza açamamaktasınız. Alibaba da açtığınız mağaza için yıllık olarak bir ücret ödemek zorundasınız. Bu ücret yaklaşık olarak alacağınız paketlere göre değişmektedir. 1800 dolar ile 3000 dolar arasında alibaba yıllık olarak sizden ödeme istemektedir.  Yazının ilerisinde sizin bu ücreti nasıl 250 dolar 390 dolar arasına kadar düşürebileceğinizden bahsedeceğiz.

Alibaba da satış yapmak için genel olarak iki farklı yöntem mevcuttur:

 • Bunlardan birincisi standart olarak Alibaba da mağaza açmanızdır.
 • İkincisi Hali hazırda açılmış olan Alibaba hesabına ortak olup oradan ürünlerinizi göstermenizdir.

İlk önce alibaba’da Türk üreticiler bir şey satabilir mi, Türkiyedeki bir üreticinin alibaba da satış yapmak istemesi doğru mu bunu inceleyeceğiz. Sonrasında ise Bu iki farklı yöntemi değerlendireceğiz.

Üreticiler Hangi Durumda  Alibaba da satış Yapmak istemelidir ?

İlk önce alibaba da Türkiye’ye özgü olmayan hammadde satışlarını yapmak isteyenler az mesaj almaktadır. Mesela kağıt satmak istenilmesi gibi. Bu tarz ürünler çok fazla genel olduğu için direk fiyatına bakılan ürünlerdir. Bir gömlek veya bir meyve değildir. Mesela yurt dışındaki firmalar ege bölgesinde yetişen mandalinayı seçebilir. O bölgeye özgü o meyveler daha güzel veya dayanıklı olabilir. Fakat kağıt her yerde kağıttır, bundan dolayı bu tarz bir hammadde ürününde belli bir özelliği ile ön plana çıkamayacağınız ürünlerde pek şansınız yoktur.

En çok aldığımız sorulardan bir tanesi ise Çinli ve Hindistanlı üreticiler var iken benim ürünlerim bunların arasında nasıl görecek nasıl bunlardan fırsat bulup ta alıcı firmalar bana mesaj atacak sorusudur. Öncelikle, Alibaba da Ülke bazlı arama mevcuttur. Almanyada bulunan bir firma oturma odası almak istiyor, alibaba da oturma odası arattığında eğer bunu Türkiyeden almak istiyorsa üreticiler kısmında Türkiye kısmını seçecektir ve bu kısımda sadece Türk üreticiler çıkacaktır. Bu kısımda ürünlerinizi kolaylıkla gösterebilmektesiniz. Bundan dolayı bu firma size mesaj atabilmektedir.

Yurt dışındaki bir firma neden Türkiyeden daha pahalıya ürün almak ister, buda karşılaştığımız diğer bir sorudur. Bu gerçek manada bir tek alibaba için değil, tüm platform ve olaylar için geçerlidir. Öncelikle, aynı ürünü Çindeki bir firma sizden daha ucuza satsa bile firma sizi seçebilir. Bunun ana sebebi, yol masrafının Türkiye den aldığında daha ucuza ve daha az kısa sürede gelmesini olabilir. Veya Türkiye de üretilen bu ürün diğer Hindistan veya Çindeki üreticilerin ürettiği ürüne göre daha kaliteli veya daha modern veya daha uygun olabilir. Bu sebeplerle de Yurt dışındaki bir alıcı Türk üreticisinin ürettiği ürünleri seçebilmektedir. Bu durumlar, tüm b2b siteleri için geçerlidir.

Alibaba Nedir ?

1999 yılında, online alışveriş sitesi olaran Çin’de kurulan Alibaba, her geçen gün kullanıcı sayısını katlayarak dünyanın en büyük ticaret sitesi haline geldi. Üreticilerin ürünlerini dış dünyaya pazarladığı ve alıcıların uygun fiyata çok daha yüksek sayıda ürün satın alabildiği bu platform hem KOBİ’ler hem şirketler hem de perakende satıcılar için avantajlı bir alışveriş sunuyor. Özellikle ürünlerini dünyaya sunmak isteyen Türk şirketler ve üreticiler için Alibaba şüphesiz ilk başvurulması gereken adres. Ülkeler arası toptan satışın kendini gösterdiği Alibaba, sizler için de gelir merkezi olabilir.
Peki Alibaba’da satış yapmak şirketlere nasıl avantajlar sunuyor? Alibaba’da satış yapmanın avantajları nelerdir? Gelin birlikte bakalım.

En Popüler E-Ticaret Sitesi

Alibaba, günümüzde en popüler e-ticaret sitesi olması sebebiyle, eğer alibaba.com web sitesi üzerinde mağaza açarsanız, çok daha büyük kitlelere ürünlerinizi sunma imkânı yakalarsınız. Milyonlarca kullanıcı sayısı ile hem kişilere hem de şirketlere satış yapma şansına sahip olursunuz. Örneğin şehrinizde bir sokakta açtığınız dükkân sadece bulunduğunuz ilçeye ve şehre hitap ederken, Alibaba’da açtığınız mağaza, sadece şehrinizde değil, tüm şehirlerde ve ülkelerde size yeni müşteri kazandıracak. Diğer web sitelerinde bu kadar yüksek kullanıcı sayısı ve geniş kitle olmaması sebebiyle, aynı kazancı elde edemeyebilirsiniz. Fakat Alibaba, popülerliği ile gelirinizi katlamanıza yardımcı olacak.

Online Mağaza ile Dünyaya İhracat Şansı

Hedefleriniz yüksek ise, adınızı sadece ülkenizde değil dünyada duyurmak istiyorsanız Alibaba doğru adres. Dünyanın her yerinden kullanıcısı olan alibaba.com’da işletme kurduğunuzda, ürünlerinize onlarca farklı ülkeden talep gelecek. Global bir üretici olmak ve şirketinizi emin adımlarla büyütmek istiyorsanız Alibaba bu konuda en iyi ticaret sitesi. Sadece bir ülke veya bir şehir ile sınırlı kalmak istemeyenlere, dünyaya açılmak ve sektöründe bir numara olmak isteyenlere alibaba.com kusursuz bir fırsat sunuyor.

Alibaba ile Güvenilir Adres

Alibaba üzerinde satış yapmak güvenli mi? Soruları aklınıza takılabilir. Fakat bu konuda şüphe duymanıza gerek yok. Alibaba e-ticaret sitesi tüm işletmelerini kontrol eden, paylaşım yapılan ürünlerin fotoğraflarını, gerçek bir ürün olup olmadığını, adetlerini ve bunun gibi ürün özelliklerini denetleyen güvenilir bir platformdur. Alım-satımlarda güvenilir bir alışveriş adresi arıyorsanız Alibaba sizin için uygun olacaktır. Alibaba da mağazası olan Türk firmaları, alibaba üzerinden ödeme alamamaktadır. Alibaba ödeme sistemi, sadece Çindeki firmalar için geçerli olan bir sistemdir.

Genel bilgilerden bahsettikten sonra, Şimdi beraber bir firmanın alibaba da hangi yöntemler ile ürünlerini sergileyebileceğini inceleyelim.

Alibaba da Bireysel Mağaza Açmak

Bireysel olarak şirketiniz için Alibaba da mağaza açabilmeniz için Alibaba’nın Türkiye de anlaşmalı olduğu bir Alibaba dağıtıcı ile görüşüp mağaza açmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Bu firmaları öğrenmek ister iseniz size gönderebiliriz, herhangi bir reklam olmaması için isimlerini buraya yazamadık. Bunlar genel olarak Alibaba ile sizin aranızda bir köprü görevi gören firmalardır. Bu firmalar sizden ödemeyi alırlar, belgeleri alırlar ve kayıt olmanıza yardımcı olurlar.

Bu firmalar yaptığı iş karşılığı sizden ödeme isteyecektir. Normalde alibaba üyeliği 1800 dolar ise sizden yaklaşık olarak 2200 dolar ile 2500 dolar arası ödeme isteyebilmektedirler.  Sonrasında siz bu firmalara ödeme yaptığınız da bu firmalar belli bir kısmını Alibaba’ya gönderecektirler. Belli bir kısmını da kendilerine alıcaktır. Bundan dolayı bazı durumlarda kendi aldıkları kısımlar için indirim yapabilmektedirler. 2200 dolar yerine 2000 dolara geçici olarak paketleri bu fiyatlara satabilmektedirler.

Bu firmalar ayrıca sizden ödeme aldıktan sonra şirketiniz hakkında bir çok belge ve evrak isteyecektir. Bundan dolayı şirketinizin alibaba da görünür olması yaklaşık 1 ay ve bazı durumlarda 2 aya kadar uzayabilmektedir. Bu firmalar aldıkları belgeleri kendileri incelerler, sonrasında alibaba’ya gönderirler. Alibaba kendisi inceler ve eksik gördüğü bir durum varsa bu firmalara bildirir bu firmalarda size eksiklerinizi söyler. Belge eksikleriniz tamamlandıktan sonra mağazanız açılmış olur.

Mağazanız açıldıktan sonra mağazanıza ürün yükleme ve mağaza ayarlarını bireysel olarak sizin yapmanız gerekmektedir. Bu köprü görevi gören firmalar ayda bir size eğitim videosu gönderecektir. Düzenli olarak bu videoları izleyip düzenli olarak ürünlerinizi yenilemeniz gerekmektedir. Alibaba, platform olarak sürekli güncellenen bir platformdur. Bundan dolayı sürekli olarak başında durup ilgilenmeniz gerekmektedir.

Bizim Bu durumdaki firmalar için sunduğumuz çözüm yöntemimiz ise sahip olduğunuz alibaba yönetimini, ürün yüklenmesini ve düzenli olarak ürünlerin güncellenmesini bizim yapmamızdır. Size sadece sizin ürünlerinize gelen mesajları yanıtlamanız kalacaktır. Aşağıda bulunan formu doldurarak bu hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Eğer bireysel olarak kendi başınıza devam etmek istiyorsanız da mağaza sayfanızı yönetirken şunlara dikkat ediniz :

 • Ne kadar çok ürün yüklerseniz o kadar çok yeni müşteri gelmez. Böyle bir durum söz konusu değildir. Örnek vermek gerekir ise, pantolon üretip satmaktasınız. Siz Alibaba’ya 1000 farklı ürün yüklediniz. Bu yüklediğiniz ürünler alibaba da içlerinden sadece birisi seçilip gösterilmektedir. Mesela Almanya da bir firma pants (pantolon) araması yaptı. Alibaba bu alıcıya karışık olarak her firmadan bir adet pantolon kategorisindeki ürünü alıp göstermektedir. sizin 1000 tane ürününüzden de aralarından birini seçip gösterecektir. Bundan dolayı 1000 tane ürün yerine, 100 adet veya çok kaliteli 20-30 adet pantolon yüklemeniz daha iyi olabilmektedir. Öbür türlü olsaydı, siz ne kadar pantolon yüklerseniz o kadar çok gösterilseydi, bir tane pantolon firması 10.000 farklı pantolon yükler ve tüm arama sonuçlarını ele geçirmesine sebep olurdu.
 • Mağaza puanınız en az 1 yıldız olsun. Sıfır yıldız olan mağazalar genelde çok az mesaj almaktadırlar.
 • Her daim response time (yanıtlama süresi) en az 10 saatin aşağısında olsun. Ülkeler arasındaki zaman farkından dolayı bunu zaten çok düşük tutmanız olası değildir. Gece 1-2 dede mesaj gelecektir. Fakat en azından 10 saatin aşağısında tutmaya çalışınız.
 • Ürünün başlığı, kategorisi ve keywordler en önemli parametrelerdir. Bunları doğru şekilde yapmanız önemlidir.

Bu temel durumlara önem göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca genel olarak yurt dışındaki müşteri ile iletişim Kurallarını bilmeniz gerekmektedir. Bunlar sırasıyla yurt dışına mail gönderme, telefon ile iletişim de yurt dışındaki müşteriniz ile sms ile iletişim ve en önemlisi yurt dışındaki müşteri ile whatsapp ile İletişim gibi iletişim gibi makalelerimizi incelemenizde fayda vardır. Güncel ve kısa bilgiler içinse instagram sayfamızı inceleyebilirsiniz.

ORTAK ALİBABA HESAP SİSTEMİ

Bu sistem, Türk Firmaları tarafından en çok tercih edilen sistemlerden bir tanesidir. Açıkçası Böyle bir sistem ihracatyolu.com bünyesinde bulunan bir sistem değildi. Mevcut dolar kurunun çok yükselmesi, firmaların alibabayı denemek istiyorum fakat 2000 dolara yakın para kaybetmek istemiyorum demesinden dolayı böyle bir sistemi oluşturduk.

Ortak Alibaba hesabını açıklamak gerekir ise, ihracatyolu.com bünyesine bağlı bir firma için alibaba hesabı açıyoruz. Bu hesabın belgelerini, ödemelerini biz kendimiz yapıyoruz. Sonrasında ortaya çıkan bu ödemeyi, bu hesapta ürünlerini yayınlamak isteyen firmalara dağıtıyoruz. Bu hesaplarda genel olarak 10 firma mevcut oluyor. Bundan dolayı firma başı yaklaşık olarak 250 dolar ile 390 dolar arası bir ödeme düşüyor. Bu sistemde sizden herhangi bir belge istememekteyiz. Bizim için gerekli olanlar:

 • Ürünlerinizin görselleri
 • Ürünlerinizin fiyatları
 • Kısa bir firma tanıtım metniniz
 • Whatsapp üzerinden yazışabilecek kadar ingilizce bilen bir çalışanınızın olması veya sizin bu kadar bir ingilizceye sahip olmanız

Bu şartları sağlayabilen firmalar ortak hesap sistemine dahil edebilmekteyiz. Ürün görselleri ve fiyatları geldikten sonra ürünleriniz 1 ila 3 gün içerisinde Alibaba da yayınlanmaya başlayacaktır. Diğer Bireysel hesapta olduğu gibi belge işleri bu ortak hesapta yoktur.

Diğer bir konu ise, ortak hesabın yönetiminin sadece bize ait olmasıdır. Bu ortak hesabın yönetimi bizzat alibaba uzmanları tarafından yapılmaktadır. Onlar ürünleri yüklerler ve yüklenen ürünleri onlar takip eder. Düzenli olarak alibaba daki güncellemeleri gerçekleştirirler. Ürünlerinize mesaj geldiği zaman mesaj atanın talebi ile mesaj atan kişinin telefon numarasını size whatsapp üzerinden anında iletirler. Siz bu sayede alibaba için ekstradan zaman harcamanıza, alibaba eğitimlerinize katılmanıza ve düzenli olarak alibaba da ürünlerinizi güncellemenize gerek kalmaz. Bunların hepsi, alibaba uzmanları tarafından yapılacaktır. Ortak Hesap sayesinde elde edeceğiniz kazanımlar ise aşağıda liste halinde görebilirsiniz.

 • Ürünleriniz bir yıl boyunca alibaba da gösterimde olur. Ürünlerinizi Alibaba üzerinden aradığınızda görebileceksiniz.
 • En az yirmi en fazla otuz farklı ürün yükleme hakkınız mevcuttur. Mesela bir ayakkabınız mevcut, bu ayakkabının 6 farklı deseni var. Bu toplamda 1 ürün sayılmaktadır. Ayriyetten bot satıyorsanız buda farklı bir ürün sayılmaktadır. Toplam iki ürün yüklemiş sayılırsınız.
 • Ürünlerin alibaba’ya yüklenmesi, Yönetim, ürün düzenlenmesi ve güncellenmesi ve aylık bakımlar Alibaba uzmanları tarafından yapılmaktadır.
 • Ürünlerinize gelen mesajlar, size whatsapp üzerinden anında paylaşılacaktır.
 • Ürünlerinizin altında kendi firma isminiz ve kısa bir açıklamanız olacaktır.

Firmaların ürünlerine gelen mesajları, Bu şekilde onlar ile paylaşmaktayız. Firmalara, mesajın içeriğini, mesaj atanın ismini ve mesaj atan kişinin whatsapp numarasını göndermekteyiz. Sonrasında bu firma, mesaj atan kişinin telefon numarasını kayıt edip whatsapp üzerinden kendisinin ürünüyle ilgilenen firma ile iletişime geçecektir.

Bireysel Hesap mı Yoksa Ortak Hesap mı ?

Burada iki hesap türünün artı ve eksilerinden bahsedeceğiz.

 • Müşteri Bulma Durumu : Ortalamaları baktığımızda ilkinde bireysel alibaba hesabı açtığınızda ve yönetim bir alibaba uzmanı tarafından yapıldığında yılda 50-60 mesaj gelebilmektedir. ikinci de yani ortak hesap sisteminde bu durum 35-45 mesaj arasındadır. Fakat fiyat olarak ortak hesap 10 da 1 ücret tutmaktadır. İki durumda da hiç mesaj gelmeme durumu mevcuttur. Yani siz 3000 dolarda harcasanız, hiç mesaj gelmeyebilir. Bundan dolayı daha öncesinde denemediyseniz ortak hesap sizin için daha iyi olacaktır. Sonrasında ortak hesap’da sizden ürün almak isteyen müşterileri beğenir iseniz, bireysel mağaza açılışına kolayca geçebiliriz. Bir nevi durumu öncesinde test etmiş olursunuz.
 • Fiyat durumu : Fiyat durumu yaklaşık olarak 10 da 1 oranına denk gelmektedir. Eğer Büyük bir şirket veya holding değilseniz, ortak paketi size önermekteyiz. Eğer Büyük bir firma iseniz, 2000-3000 dolarlık bir yatırım sizin için kolayca gözden çıkartılacak bir ödeme olduğu için bireysel alibaba üyeliği sizin için daha iyi olacaktır. Eğer danışman tutmak istemez iseniz ise yazdığımız temel prensiplere göre ürün yüklemeniz daha iyi olur.
 • Uğraşma Durumu : Bireysel alibaba hesap açılışında, belge işleri mevcuttur. Bundan dolayı mağaza açılış süreniz 1-2 ayı bulabilmektedir. Ortak alibaba sisteminde bu durum mevcut değildir. 1-2 gün içerisinde ürünleriniz alibaba da yayınlanmaktadır.

Sonuç ise :

Eğer Büyük bir firma veya holding iseniz, size bireysel paketi önermekteyiz. Daha fazla müşteri bulabilirsiniz. Hiç müşteri bulunamadığı takdirde ise kaybınız sizi etkilemeyecektir. Evet, 3000 dolar hatta 4000 dolar da yatırsanız müşteri bulmama durumunuz mevcuttur. Hiç bir firma size kesin müşteri garantisi veremez. Zaten az çok ticaretle uğraşan her kişi bu durumu bilir. En basit örneğiyle, birisi sizden alibaba da garantili müşteri bulacağını söyleyip 4000 dolar ödeme istedi. Fakat siz az çok şunu bilirsiniz, bir ürünün görseli olmadan fiyatı ortada yokken ve daha öncesinde alibaba da deneyimlemeden bu şekilde konuşması doğru değildir. Belki sizin fiyatınız rakiplerinize göre çok pahalı kalacaktır ve bu yüzden tercih edilmeyecektir. Bundan dolayı kesin garantili sistemlere güvenmeyiniz. Şunu teklif edebilirsiniz, madem müşteri bulunması garanti, müşteri bulunup satış yaptıktan sonra ödeme yapmak istediğinizi belirtin. Hatta böyle bir durumda ekstradan 4000 dolar değil, 5000-6000 dolar vereceğinizi söyleyebilirsiniz.

Eğer orta ölçekli veya yeni alibaba üyeliği yapacak bir firma iseniz, ilk önce ortak hesaptan başlamanız sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü her iki durumda da (hem bireysel hem de ortak hesapta) hiç mesaj gelmeme durumu mevcuttur. Zararınızı minimize etmiş olursunuz. Ayrıca Evrak ve belgeler ile uğraşmazsınız, alibaba’ya çok hızlı bir şekilde ürünlerinizi yayınlamış olursunuz. Alibaba daki ürün yüklemesi, ürün güncellemesi ve periyodik olarak alibaba bakımlarını yapmak zorunda değilsiniz. Bir yılın sonunda ürünlerinize gelen mesajları değerlendirebilirsiniz ayrıca size yıl sonunda atılacak olan raporlara inceleyerek alibaba da kalıp kalmayacağınıza veya üyeliğinizi bireysele çevirip çevirmeyeceğinize karar verebilirsiniz.

ihracatyolu
Tarafından Yazıldı : ihracatyolu ·


Ürünlerinizi tüm Dünyaya tanıtın ve yeni müşteriler bulun → Panele Giriş ←