Yurt dışındaki müşterileriniz ile nasıl mesajlaşmalısınız? (SMS)

Yurt Dışındaki Müşterileriniz ile Nasıl Mesajlaşmalısınız?

Daha önceki yazılarımızda whatsapp ile iletişim ve e-mail ile iletişim yazılarımızda yurt dışındaki müşteriler ile nasıl konuşulacağını bahsetmiştik. Günümüzde, dijital pazarlamanın hayatımıza dahil olmasıyla birlikte, şirketlerin önünde pek çok satış ve reklam seçeneği bulunuyor. SMS yoluyla pazarlama ise bunlardan bir tanesi. Şirket yöneticilerinin, hedef kitlenizin, satış anlaşması yaptığınız tedarikçilerin kısacası dünyadaki herkesin bir cep telefonu bulunuyor. Bu cep telefonlarına ulaşmak ise SMS yoluyla oldukça kolay bir hale geliyor. Öyle ki SMS pazarlaması yoluyla, sizlerden binlerce kilometre uzakta olan yabancı müşterileriniz ile bile anında haberleşebiliyorsunuz. Fakat yurt dışına mesaj gönderme ücretleri, saat farkı ve yabancı müşteriler üzerinde uygulayacağınız farklı pazarlama stratejileri sizlere engel olabiliyor. Bu yazımızda sizlere yurt dışındaki müşterilerinizle nasıl mesajlaşmanız gerektiğinden bahsedecek ve önemli ipuçları vereceğiz. İsterseniz gelin ilk tavsiyemizle birlikte blogumuza bir giriş yapalım.

Yurt Dışındaki Telekomünikasyon Düzenlemelerine Dikkat Edin

Sizlere önemli pazarlama tavsiyeleri vermeden önce oldukça önemli olan bu konudan bahsetmek istiyoruz. Şirketiniz hali hazırda Türkiye’de SMS yoluyla pazarlama kampanyaları yürütüyor ve müşterilerle iletişime geçiyor olabilir. Diğer bir yandan eğer yurt dışına açılmak istiyorsanız, ülkelerin yasal düzenlemelerini mutlaka bilmelisiniz. İşte, ülkelerin SMS ve kişisel veriler üzerine oluşturduğu yasal düzenlemelere birkaç örnek: Avrupa Birliği için geçerli olan GDPR, ABD için geçerli olan TCPA ve CTIA, Çin için geçerli olan PIPL Gibi sözleşmeler, mobil ve siber anlaşmalar için oluşturulmuş olup ülke vatandaşlarını korurlar. Sizler de bu sözleşmeleri incelemeli ve SMS içeriğinizi yasal standartlara oturtmalısınız. Böylece daha uzun ömürlü ve sağlam bir SMS pazarlaması planlayabilirsiniz.

Müşterilerinizi Özel Hissettirin

Müşterileri özel hissettirmek ve ilginizi onlara net bir şekilde gösterebilmek, yüz yüze pazarlama yapmanın en büyük avantajları arasında yer alıyor. SMS gibi dijital yöntemler bu açıdan biraz sığ kalsa da birkaç küçük dokunuş ile müşterilerinizi özel hissettirebilirsiniz. Yurt dışına sıklıkla SMS atıyorsanız ve bunun için bir liste oluşturduysanız, mesajlarınızın spam gibi gözükmemesine dikkat edin. Spam mesajlar, çoğu müşteri tarafından dikkate alınmaz ve daha açılmadan çöp kutusuna gider. Bunun için müşterilerinizi sınıflandırabilir, ilgi alanlarını, yaşadığı yerleri ve önemli etkinlikleri mesajlarınıza dahil edebilirsiniz. Bunun yanında, müşterileriniz ile birebir mesajlaşıyor olabilirsiniz. Bu mesajlaşmada da müşterilerinizi özel hissettirmek, sizi tercih etmelerini sağlayacaktır. Duruma göre sohbeti daha samimi hale getirebilir, onlara özel teklifler yapabilir ve onlara yardım etmek için çabalayarak değer gördüklerini onlara hissettirebilirsiniz.

Özel Günlerde ve Yerel Kutlamalarda Müşterilerinizin Yanında Olun

Yılın çoğu günü, farklı ülkelerde yerel kutlamalar gerçekleşiyor ve bölge halkı bu kutlamalara oldukça değer veriyor. Örneğin Amerikan müşterilerinizin işçi bayramını 5 Eylül’de kutlayabilir, Çin yeni yılında bu ülkedeki müşterilerinize mesaj atabilirsiniz. Aynı zamanda sahip olduğunuz her müşterinin doğum günü gibi özel günleri de bulunuyor. Bu günlerde müşterilerinize mesaj göndermeniz veya ilişkilerinize göre aramalar yapmanız küçük adımlarmış gibi görünebilir. Fakat yolun sonunda, diğer şirketlerden daha önde olduğunuzu anlayacaksınız. Her aramada ve mesajda kendinizi müşterinize hatırlatacak, onlar çok önem vermese de bilinçaltlarında onlara değer verdiğiniz mesajı oluşacaktır.

Mesaj İçeriklerinizi Optimize Edin

Yurt dışından pek çok müşteriniz varsa, hepsine aynı içerikte ve aynı yazı diliyle mesaj göndermek pek uygun olmayabiliyor. Müşterilerinizin yaşadığı yerel konuşma dili hakkında biraz fikir sahibi olmak, birkaç deyim ve söyleyiş bilmek pazarlamanızda sizlere yardımcı olabiliyor. Örnek vermek gerekirse, sadece bir para birimi üzerinden mesaj atmak yerine ülkelerin para birimini mesajlara dahil etseniz bile, yabancı müşterileriniz üzerinde daha iyi bir izlenime sahip olabilirsiniz. Genel pazarlama stratejinizi belirledikten sonra bunun gibi birkaç ufak dokunuş mesajlarınızı daha etkili hale getirebilir ve müşteri ilişkilerinizi oldukça geliştirebilir.

Mesajlarınızı Optimize Etmek için Müşterilerinize Danışın

Çoğu marketing firması ve şirket SMS pazarlaması yaparken mesaj içeriklerini tahmin yoluyla oluşturuyor. Fakat nasıl mesajlarla ilgileneceğini en iyi bilenler kişilerin kendisidir öyle değil mi? Bu yüzden SMS yoluyla , e-mail yoluyla ya da sosyal medya mecralarında alacağınız aksiyonlar için müşterilerinize danışabilirsiniz. Bilgilendirme mesajı istiyorlar mı, kampanyalardan haberdar olmak istiyorlar mı, belirli aralıklarla sizlerle iletişime geçmek istiyorlar mı gibi soruların tümünü onlara sorarak cevaplayabilirsiniz. Bunun için çeşitli anketler oluşturabilir, topla mesajlarla belirli kararlar alabilirsiniz. Genel bir anket yapıp çoğunluğa uygun olarak hareket etseniz bile sizler için oldukça olumlu sonuçlar doğuracaktır.

SMS Zamanlarınızı Doğru Ayarlayın

Çok önemli bir görüşme yapacak olsanız bile, yabancı ülkelerde yaşayan müşterilerinizin yerel saatine maksimum derecede dikkat etmelisiniz. Sonuçta gece uyurken kimse aranmak veya mesajlarla rahatsız edilmek istemez öyle değil mi? Bunun için müşterilerinizi sınıflandırıp bulunduğu saat aralıklarına göre SMS yollamalısınız. Kampanyalarınızı iletmek için insanların en çok boş zamanının bulunduğu saatleri tercih etmeli, mesajlaşmak için ise onların müsait olmasını beklemelisiniz. Müşterileriniz bu davranışı ayarladığınızı fark etmeyecektir fakat eğer ayarlamazsanız, olumsuz yönde pek çok geri bildirim alabilirsiniz. Kesinlikle Bir Telekomünikasyon Firması ile Anlaşın Eğer yoğun bir mesajlaşma trafiğiniz varsa ve ülkelerarası sıklıkla SMS atıyorsanız, bir telekomünikasyon firması ile anlaşmanız sizin için çok yararlı olacaktır. Yerli veya yabancı fark etmeksizin firmaların şirketler için oluşturduğu tarifelere göz atabilir, sizin için uygun olan paketi tercih edebilirsiniz. Böylece büyük miktarda mesajlaşma ücreti ödememiş olursunuz ve şirketinizin mali açıdan rahat etmesini sağlayabilirsiniz. Gönderilecek olan alt tarafı birkaç cümlelik bir SMS ne var ki bunda, diye düşünebilirsiniz fakat bahsettiğimiz küçük detaylara dikkat ettikçe müşteri portföyünüzün büyüdüğünü sizler de gözlemleyebilirsiniz. Unutmayın, müşteriler kendilerinin bir listeden veya bilgisayara işlenmiş birkaç veriden fazlası olduğunu fark ettiğinde sizlere daha farklı bakmaya başlayacaktır.

ihracatyolu
Tarafından Yazıldı : ihracatyolu ·


Ürünlerinizi tüm Dünyaya tanıtın ve yeni müşteriler bulun → Panele Giriş ←